Paski klinowe to szeroka grupa wyrobów wykorzystywanych w różnych dziedzinach przemysłu. Ich zastosowanie zależy przede wszystkim od budowy paska.

Jakie są rodzaje pasków klinowych i ich przeznaczenie?

  • Pasy klinowe normalnoprofilowe: są to paski w przekroju poprzecznym w kształcie trapezu równoramiennego. Przeznaczone są do pracy przy prędkościach, które nie przekraczają 30m/s oraz w dużym zakresie temperatur (od -35°C do +100°C).
  • Pasy klinowe szerokoprofilowe: paski o przekroju poprzecznym w kształcie trapezu równoramiennego. Przeznaczone do pracy przy prędkościach, które nie przekraczają 30m/s oraz w dużym zakresie temperatur (od -35°C do +100°C).
  • Pasy klinowe wąskoprofilowe: paski w przekroju poprzecznym o kształcie trapezu równoramiennego. Przeznaczone do pracy przy prędkościach, które nie przekraczają 40m/s oraz w dużym zakresie temperatur (od -35°C do +100°C).
  • Pasy klinowe wąskoprofilowe wewnętrznie uzębione: paski klinowe w przekroju poprzecznym o kształcie trapezu równoramiennego wewnętrznie uzębionego, który zapewnia dużą siłę tarcia przy niedużym napięciu wstępnym pasa. Sprawdzą się w przypadku mniejszych kątów opasania i bardziej przylegają do powierzchni bocznych rowka, więc są w stanie przenosić znacznie zwiększone moce (25-150% w stosunku do pasa o normalnym profilu).
  • Pasy klinowe motoryzacyjne: to paski klinowe wąskoprofilowe wewnętrznie uzębione w przekroju poprzecznym o kształcie trapezu równoramiennego wewnętrznie uzębionego.
  • Pasy klinowe zespolone normalnoprofilowe: przeznaczone do pracy przy prędkościach obwodowych, które nie przekraczają 30m/s oraz w dużym zakresie temperatur (od -30°C do +60°C). Pasy połączone są ze sobą elastyczną taśmą, co wpływa na zwiększenie sztywności poprzecznej i przeciwdziała drganiom pasa.